Otarcia i zadrapania

Otarcia naskórka i zadrapania skóry nie mogą być bagatelizowane, ponieważ mogą uszkodzić głębsze warstwy skóry i wywołać infekcję. Nie lekceważ tego, bowiem nawet drobne zadrapanie na skórze może doprowadzić do zakażenia. Okolica rany, zadrapania zacznie wówczas puchnąć lub ropieć. Skóra będzie zaczerwieniona i bolesna przy dotyku.

Zarazki mogą wniknąć do rany w każdej fazie jej leczenia, dlatego każda z nich wymaga szybkiego zabezpieczenia przed zakażeniem. Jednym ze sposobów jest użycie kremu na otarcia octenicare® o właściwościach antybakteryjnych.

Zadbaj o otarcia skóry w 3 krokach:

  • Oczyść otarcie naskórka oraz miejsce wokół niego od razu po przyjściu do domu. Użyj do tego wody lub roztworu soli fizjologicznej albo zastosuj lawaseptyk, czyli specjalny preparat do przemywania i oczyszczenia rany. Może to być np. płyn octenilin®, który pomaga mechanicznie usunąć zanieczyszczenia fizyczne (dobre ciała obce) oraz biologiczne (bakterie i grzyby). Lawaseptyk zabezpieczy też przed powstaniem biofilmu, czyli warstwy różnorodnych bakterii, które utrudniają gojenie się rany i sprzyjają powstawaniu zakażeń bakteryjnych.
  • Zdezynfekuj ranę. Wykorzystaj do tego sprawdzony i szybko działający środek na otarcia skóry. Wybierz taki, który działa antybakteryjnie i nie zawiera alkoholu, więc bezboleśnie przyspieszy gojenie. Może to być np. octenisept® w spray’u, który kupisz w aptece bez recepty. Użyj go i pozostaw ranę nieosłoniętą przez co najmniej 1 minutę. Następnie osusz skórę wokół rany.
  • Nałóż krem octenicare®, który zabezpieczy miejsce otarcia skóry.

Ważne! Jeśli rana została zanieczyszczona glebą, upewnij się, czy masz aktualne szczepienie przeciwko tężcowi. Jeśli szczepienie zostało wykonane ponad 10 lat temu, już Cię nie chroni. Skontaktuj się z lekarzem, który zleci szczepienie przeciwko tej chorobie.

octenicare® może być stosowany do wspomagania regeneracji naskórka na ostatnich etapach, gdy rana po otarciu pokryje się już nabłonkiem. Skóra szybciej się regeneruje, a krem przyczynia się do poprawy wyglądu blizny. Stosuj octenicare® krem regenerujący 1-3 razy dziennie, aby wspomóc naturalną regenerację skóry.