Pierwsza pomoc dla oparzeń

Lekkie oparzenia i oparzenia słoneczne są do siebie podobne w skutkach – skóra staje się podrażniona i zaczerwieniona oraz piecze. Wtedy z pomocą̨ przychodzi krem, który jest niezbędnym elementem wakacyjnej apteczki.

W zależności od rozległości uszkodzenia wyróżnia się cztery stopnie oparzenia:

  • I stopień – zaczerwienienie skóry, obrzęk, pieczenie
  • II stopień (A – powierzchowne, B – głębokie) – ból, pęcherze
  • III stopień – martwica uszkodzonej tkanki
  • IV stopień – zwęglenie tkanek

Jak przyspieszyć gojenie oparzeń i ograniczyć negatywne konsekwencje?

Jak najszybciej polej oparzone miejsce chłodną wodą. Polewaj je nawet przez 10-20 minut. Eksperci nie zalecają okładów z lodem, ponieważ powodują one skurcz naczyń krwionośnych.

Oceń skalę oparzenia. Postępuj w zależności od stopnia uszkodzenia skóry. Gdy skóra jest tylko zaczerwieniona i nie doszło do jej uszkodzenia, możesz użyć krem octenicare®, który łagodzi pieczenie i ból. Jeśli oparzenie jest niewielkie, to znaczy uszkodzony jest jedynie naskórek, zastosuj na ranę octenilin® żel, który ochroni ranę przed zasiedleniem jej przez groźne bakterie. W zależności od wielkości rany należy nałożyć 3-5 mm warstwy żelu.

Przy większych ranach na opatrunek antybakteryjny z żelem (octenilin® żel) nałóż opatrunek z siatką nasączony parafiną albo załóż opatrunek hydrożelowy, który nie tylko uśmierzy ból i ochroni ranę przed zabrudzeniem, ale także ją ochłodzi. Jeśli nie masz takich opatrunków w domu, zabezpiecz ranę jałowym opatrunkiem.

Opatrunki zmieniaj co 1-2 dni w zależności od przesączenia.Jeśli opatrunek przykleił się do rany, nie odrywaj go na siłę. Zwilż go lawaseptykiem do przemywania, np. octenilin® w płynie lub 0,9% roztworem soli fizjologicznej i odczekaj 10 minut. Czynność tę powtarzaj tak długo, aż opatrunek zejdzie bezboleśnie.

Podobnie postępuj w poważniejszych oparzeniach, ale zachowaj ostrożność. Jeśli ubranie przylgnęło do oparzonej skóry, nigdy go nie odrywaj, lecz rozetnij nożyczkami. Nie przekłuwaj powstających pęcherzy ani nie dotykaj rany, bo możesz ją zakazić.

Jeśli oparzenie jest rozległe i głębokie, skontaktuj się z lekarzem. Z lekarzem skontaktuj się także wówczas, gdy po kilku dniach od oparzenia pojawi się gorączka i miejsce oparzenia wciąż boli, albo np. gdy w ranie pojawi się ropna wydzielina.