Pielęgnacja tatuaży

Tatuaż robiony w nawet najbardziej higienicznych warunkach i wykonany z największą dbałością o czystość, wciąż może skutkować trudno gojącą się raną. Aby móc cieszyć się pięknym tatuażem potrzebna jest więc pielęgnacja tatuażu, zaraz po jego zrobieniu.

Podczas wykonywania tatuażu lub przekłuwania ciała dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Tak powstała rana jest świetną pożywką dla bakterii, co może doprowadzić do rozwoju infekcji, szczególnie jeśli nie przestrzegasz prostych zasad higieny. Ogromną rolę odgrywa tutaj odpowiednia ochrona oraz przestrzeganie kilku podstawowych zasad i kroków, by uniknąć komplikacji.

Jak pielęgnować tatuaż po zabiegu? Po wykonaniu tatuażu lub piercingu zdezynfekuj ranę – doskonale sprawdzą się tutaj leki odkażające (np. octenisept® spray), który nie będzie wchodził w reakcję z wykonanym tatuażem. Takie postępowanie zabezpieczy twój tatuaż przed zakażeniem.

Skutecznym sposobem zabezpieczania tatuaży stało się stosowanie opatrunków foliowych. To specjalna folia przeznaczenia medycznego, która stanowi zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi (wodą, kurzem i bakteriami i tarciem), a jednocześnie umożliwia swobodne oddychanie skóry i regenerację ran powstałych podczas zabiegu tatuowania.

Po każdym myciu powinna odbyć się dezynfekcja rany lub miejsce przekłucia. Tak
 postępuj, dopóki rana się nie zagoi. Bierz prysznic, ale unikaj kąpieli. Trzymanie rany w wodzie, utrudni jej gojenie.

Zadbaj o natłuszczenie skóry, na której jest tatuaż. Do takiej pielęgnacji użyj kremu, który wpływa na regenerację skóry po zabiegu, nie wpływa na barwę tatuażu, a zawiera składniki regenerujące, ochronne, nawilżające. Dodatkowo niezwykle ważne są antybakteryjne właściwości – takim kremem jest octenicare®.

Pamiętaj, że cały proces gojenia trwa do kilku tygodni, a jeśli przebiega niewłaściwie może skutkować stanem zapalnym skóry. Aby do tego nie dopuścić, pamiętaj o odpowiedniej higienie i stosuj octenicare® przez 3-4 tygodnie od wykonania tatuażu, by móc cieszyć się 
nim jak najdłużej.