Medycyna estetyczna Pielęgnacja skóry po zabiegach

Coraz chętniej korzystamy z zabiegów medycyny estetycznej. Dają one szybkie efekty i nie niosą za sobą ryzyka poważnych powikłań czy trudnej i uciążliwej rekonwalescencji. Zabiegi laserowe oraz inne, takie jak mezoterapia, osocze bogatopłytkowe czy mikrodermabrazja umożliwiają odmładzanie skóry, usuwanie przebarwień, zamykanie naczynek, wygładzanie skóry – bywają jednak bardzo inwazyjne dla naszej skóry.

Podczas wielu zabiegów medycyny estetycznej powstaje drobna rana – ślad po wkłuciach, uszkodzenie naskórka przez promieniowanie lasera czy niewielkie nacięcie skóry. Jest to świetna pożywka dla bakterii i doskonałe miejsce do rozwoju infekcji. Należy pamiętać, że bez odpowiedniego przygotowania skóry do zabiegu i profilaktyki antyseptycznej po zabiegu może dojść do nadkażeń skóry i dłuższej rekonwalescencji i innych powikłań związanych z zakażeniami skóry.

Odpowiednia higiena uszkodzonej skóry oraz prawidłowa pielęgnacja wpływa na skrócenie procesów naprawczych na powierzchni skóry i tym samym utrzymywanie się efektów po zabiegu. Należy więc unikać używania produktów, które mogą powodować dodatkowe podrażnienia. Dotyczy to szczególnie produktów zawierających spirytus, tretinoinę, retinol, nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy/glikolowy, które często znajdują się w standardowych kosmetykach i płynach stosowanych do odkażania.

Musimy pamiętać, że po wszelkich zabiegach z zakresu medycyny estetycznej, szczególnie w przypadku niewłaściwej pielęgnacji mogą wystąpić powikłania np. blizny. Często jest to związane z indywidualnymi skłonnościami skóry do gojenia się. Jak więc dbać o skórę po zabiegu?

Warto reagować natychmiast, aby nie pozostać ze zmianami skórnymi na wiele miesięcy czy lat. Jeśli inwestujesz w zabiegi w celu poprawy wyglądu, dbałość o stosowanie odpowiednio bezpiecznych antyseptyków i kosmetyków pielęgnujących po zabiegach jest wyjątkowo ważna. Dobór kosmetyków leczniczo – pielęgnacyjnych jest koniecznym uzupełnieniem wdrażanych zmian i ich nieodłącznym elementem. Zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza medycyny estetycznej i nie wybierać drogi na skróty.

  1. Potwierdzonym skutecznym sposobem odkażaniem miejsc po zabiegu, szczególnie tam, gdzie mamy cięcia, nakłucia i wkłucia jest stosowanie wodnego leku antyseptycznego o działaniu odkażającym (np. octenisept®).
  2. Szczególnie po zabiegach laserowych należy skórę nie tylko nawilżać, regenerować ale także zadbać o zabezpieczenie przed zakażeniem. Takim specjalistycznym kosmetykiem o właściwościach odkażających, regenerujących i nawilżającym jest krem octenicare®. Szczególnie pomocny, kiedy pojawia się powierzchowny, cienki i rozległy strup na powierzchni skóry. Strup lub strupki złuszczają się stopniowo przez następne 4 – 5 dni. Odsłania się wówczas nowa skóra, która przez kolejne tygodnie cały czas w głębokich warstwach ulega regeneracji.
  3. Po złuszczeniu strupa należy nadal stosować kremy natłuszczające i nawilżające, łagodzące podrażnienia lub działające przeciwzapalnie i kojąco takie jak octenicare®. Specjalnie dobrana kompozycja składników zawartych w kremie octenicare® ma za zadanie regenerować, pielęgnować podrażnioną skórę i wykazywać właściwości antybakteryjne. Krem octenicare® nie zawiera substancji barwiących i zapachowych i jest doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji i rekonwalescencji po zabiegach medycyny estetycznej.