Łagodzenie skutków naświetlania

Praktycznie każdego z pacjentów, którego dotknęła choroba nowotworowa, czeka radioterapia. Doświadczy w związku z tym wielu skutków ubocznych naświetlania. Mimo upływu czasu i zakończonego leczenia, wiele z niepożądanych efektów wciąż stanowi uciążliwy problem. Skutki napromieniania okolic głowy i szyi obejmują nie tylko takie obszary jak błona śluzowa, tkanki podskórne, mięśnie, gruczoły ślinowe czy kości.Promieniowanie sprawia, że skóra nastawiona na jego działanie staje się niezwykle podatna na uszkodzenia i różnego rodzaju urazy. Spowodowane jest to tym, że promieniowanie stosowane podczas różnego rodzaju radioterapii może pozbawić skórę gruczołów łojowych, potowych i włosków.

Niestety, skutkuje to dużą nadwrażliwością skóry, która staje się mało sprężysta, sucha, zaczerwieniona, swędząca i niezwykle podatna na otarcia i urazy. Nieraz staje się to także przyczyną rozszerzenia naczyń krwionośnych, powstawania odleżyn czy łuszczenia się naskórka, co może doprowadzić do infekcji bakteryjnych, grzybiczych oraz wirusowych.

Odczyny popromienne można podzielić na stopnie, według nasilenia objawów:

  • I stopień – rumień, suche złuszczanie się
  • II stopień – rumień, wilgotne złuszczanie się skóry, obrzęk, pęcherze, ból
  • III stopień – objawy jak w II stopniu oraz dodatkowo zaniki skóry, owrzodzenia, zmiany ropne, martwica powierzchowna skóry, krwawienia spowodowane urazem
  • IV stopień – martwica całej grubości skóry, samoistne krwawienia

Odpowiednia i systematyczna pielęgnacja potrafi jednak poprawić komfort życia pacjentów, dzięki podniesieniu poziomu nawilżenia oraz wsparciu naturalnych procesów regulacyjnych skóry. Dzięki zastosowaniu kremu octenicare®, który jest specjalistycznym preparatem o silnych właściwościach regenerujących, skóra która po radioterapii staje się mniej podatna na pękanie naskórka.

Dodatkowo krem antybakteryjny octenicare®, a ze względu na zawartość oktenidyny pełni także funkcję ochronną i łagodząca dla naskórka. Dzieje się tak dzięki zawartości składników w kremie octenicare o właściwościach łagodzących, ochronnych oraz natłuszczających.

Czym charakteryzuje się krem octenicare®? Podrażniona skóra jest intensywnie pielęgnowana i chroniona. Zawartość pantenolu wspomaga naturalną regeneracje naskórka, wazelina zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a bisabolol działa łagodząco.

Krem octenicare® sprawi, że nastąpi regeneracja naskórka w fazie epitelizacji. Zawartość oktenidyny zapewnia antybakteryjne właściwości.

Można go stosować już w czasie naświetleń przy radioterapii. Pamiętaj jednak, że w tak wrażliwą skórę nie należy nic wcierać – jedynym sposobem aplikacji preparatu jest jego delikatne wklepywanie go w uszkodzoną skórę.