Blizny pod lupą

Większość niewielkich blizn znika bez śladu, jednak głębokie skaleczenia, zabiegi chirurgiczne lub ciężkie oparzenia mogą prowadzić do ich pozostawienia. Blizna powstaje najczęściej w wyniku oparzeń a nawet trądziku. Świeża rana jest świetną pożywką dla bakterii i grzybów, co może doprowadzić do rozwoju infekcji. Przyczynić się do tego może także nieodpowiednia pielęgnacja, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad higieny w każdym stadium tworzenia się blizny.

W początkowym stadium do nawilżania ran i świeżych blizn służą opatrunki żelowe. Najskuteczniejsze są te, które w swoim składzie mają silikony czy też hydroksycelulozę z dodatkiem substancji o właściwościach  antybakteryjnych  – oktenidyny. Takie opatrunki nawilżają ranę, przyspieszają jej oczyszczenie i stymulują proces gojenia, oraz mają działanie antybakteryjne.Po zagojeniu rany w celu dalszej pielęgnacji skóry w postaci blizny warto użyć krem o właściwościach regenerujący naskórek i działającym łagodząco i przeciwzapalnie i nawilżająco oraz dodatkowo z właściwościami antybakteryjnymi. Takim rozwiązaniem jest krem octenicare®, który zawiera m.in. pantenol – składnik, dzięki któremu następuje naturalna regeneracja skóry. Bisabolol działa przeciwzapalnie, a wazelina zabezpiecza przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych i zapewnia nawilżenie. Dodatkowo oktenidyna chroni przed zakażeniem.

Podobnie jak w przypadku pielęgnacji świeżych blizn, używanie kremu octenicare® kilka razy dziennie wspomaga regenerację, utrzymuje bliznę gładką i chroni przed wpływami niekorzystnych warunków zewnętrznych.

Czy blizny można opalać? Nie powinno się tego robić w ogóle, z uwagi na ryzyko powikłań. Hiperpigmentacja, szybsze poparzenie głębszych warstw skóry, gorsze gojenie się w przypadku świeżych ran czy szybsza utrata elastyczności – to główne problemy, jakie mogą wystąpić gdy blizna będzie poddawana nadmiernemu działaniu słońca.

Jak więc radzić sobie z bliznami latem? Kiedy nie ma możliwości lub nie chcemy unikać promieni słonecznych, warto zadbać o zabliźnione miejsce i zabezpieczyć je opatrunkiem lub stosować krem z filtrem 50 przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Pomoże to z pewnością w uniknięciu niepożądanych skutków obcowania ze słońcem.